You are currently viewing Jak działa „eliksir młodości”?

Jak działa „eliksir młodości”?

Kwas HA jest substancją naturalnie występującą w organizmie człowieka. W najwyższych stężeniach znaleźć ją można w płynach wypełniających oczy i stawy. Kwas HA stosowany jako lek jest ekstrahowany z grzebieni koguta lub wytwarzany przez bakterie w laboratorium. Służy do leczenia schorzeń stawów, podczas niektórych operacji okulistycznych i jako wypełniacz w medycynie estetycznej.

Lekarze stosują kwas HA na skórę jako środek nawilżający. Ponadto jest on wykorzystywany do zapobiegania skutkom starzenia się. Choć kwas HA jest często promowany jako „źródło młodości”, nie ma dowodów na poparcie twierdzenia, że przyjmowanie go doustnie lub stosowanie na skórę może zapobiec zmianom związanym z upływem czasu.

Kwas HA działa jak poduszka czy smar w stawach i innych tkankach. Ponadto może wpłynąć na sposób, w jaki organizm reaguje na obrażenia. Jest zatem skuteczny w przypadku:

  • zaćmy – wstrzykiwanie kwasu HA do oka stosowane jest podczas operacji zaćmy,
  • ran w ustach – kwas HA po nałożeniu na skórę w postaci żelu jest pomocny w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej,
  • zapalenia kości i stawów – kwas HA po wstrzyknięciu może być skuteczny w przypadku sztywności i bólu stawów; część pacjentów obserwuje całkowite ustąpienie objawów, zaś niektórzy – umiarkowaną poprawę sztywności stawów i zmniejszenie bólu,
  • starzejącej się skóry – niektóre badania sugerują, że wstrzyknięcie kwasu HA zmniejsza zmarszczki nawet na okres do 2 lat.

Kwas HA stosowany jest również w przypadkach: wyschniętego oka, oderwanej siatkówki lub innych urazów gałek ocznych czy leczenia ran i oparzeń skóry. Nie istnieją jednak wystarczające dowody na to, że może on każdorazowo złagodzić objawy tych przypadłości. Potrzeba zatem więcej badań, aby ocenić skuteczność kwasu HA w tych zastosowaniach.

Kwas HA jest całkowicie bezpieczny, gdy jest przyjmowany doustnie, nakładany na skórę lub podawany we wstrzyknięciach. Rzadko powoduje reakcje alergiczne, choć nie powinien być stosowany w przypadku ciąży lub karmienia piersią, jeśli nie jest to konieczne.