You are currently viewing Klucz do starzenia się skóry

Klucz do starzenia się skóry

Aby przeciwdziałać pojawieniu się oznak starzenia się, takich jak zmarszczki suchość czy zwiotczenie skóry, można zastosować procedury, takie jak wstrzyknięcie wypełniaczy skórnych. Na początku obecnego wieku stosowano w tym celu zastrzyki z kolagenu. Obecnie zostały one zastąpione preparatami z kwasu HA, które szybko zdobyły popularność.

Kwas HA został odkryty w ciele szklistym oka w 1934 roku, a następnie zsyntetyzowany podczas in vitro w 1964 roku. To ujemnie naładowana substancja z grupy glikozaminoglikanów o dużej masie cząsteczkowej, występująca głównie w macierzy zewnątrzkomórkowej, wytwarzana w błonie plazmatycznej przez enzym syntazę hialuronianu z cytoplazmatycznego kwasu UDP-glukuronowego i UDP-nacetyloglukozaminy jako substrat.

Glikozaminoglikany to złożone polianionowe polisacharydy znajdujące się na powierzchni komórek i w macierzy komórkowej, które są kluczowym składnikiem różnych warstw skóry. Kwas HA jest najprostszym z glikozaminoglikanów i jedyną substancją nie związaną kowalencyjnie z białkiem rdzeniowym, nierozgałęzioną i złożoną z powtarzających się naprzemiennych jednostek kwasu glukuronowego i N-acetyloglukozaminy. Z tego względu jest wysoce higroskopijny: uwodniony może zawierać do 1000 razy więcej wody niż jego własny ciężar.

Kwas HA był znany ze swojej aktywności regulacyjnej w odniesieniu do proliferacji naskórka i jego zdolności do zatrzymywania wody. Pomimo prostego składu, działa jak klej biologiczny, który znajduje się w smarze stawów i funkcjonuje jako sygnał mikrośrodowiskowy, regulując zachowania komórek podczas rozwoju embrionalnego i morfogenezy, a więc gojenia ran. Ponadto odkryto, że kwas HA i jego fragmenty stanowią przekaźniki sygnałów w komórkach.

Kwas HA jest wszechobecnym składnikiem, występującym w całym organizmie (50% w skórze). W 70 kg ciała występuje 15 g kwasu hialuronowego, z czego 5 g wymienia się codziennie. Ze względu na szybką degradację – okres półtrwania jest krótszy niż jeden dzień – pula kwasu hialuronowego jest naturalnie i stale odnawiana, choć tempo odnowy zmniejsza się wraz z wiekiem i oddzoaływaniem zewnętrznych negatywnych czynników. Konieczne jest zatem bardzo wczesne działanie, aby utrzymać optymalną ilość kwasu hialuronowego w ilości podobnej do młodej skóry i – tym samym – opóźnić oznaki starzenia.

Stymulacja syntezy kwasu HA w naskórku sprzyja instalacji „kuli wodnej” wokół keratynocytów, zapewniając dyfuzję składników odżywczych do naskórka. Pozwala również na utworzenie sieci wodnej, chroniącej przed uciskami, na które narażona jest skóra, i utrzymującej jej elastyczność. Z tego względu – według raportu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych – od 2013 roku kwas HA stanowi bazę ponad 85% wypełniaczy.