You are currently viewing Sposób na zmarszczki

Sposób na zmarszczki

Niezależnie od tego, czy masz 35 lat, i dopiero zaczynasz dostrzegać pierwsze oznaki starzenia się, czy też masz 55 lat i skórę, która dokładnie ukrywa twoją datę urodzin, możesz zastosować kilka sposobów na zmniejszenie zmarszczek.

Badania pokazują, że istnieją składniki, mogące zmniejszać zmarszczki. Wśród nich wymienia się Alfahydroksykwasy (AHA) – naturalne kwasy owocowe, które usuwają wierzchnią warstwę martwych komórek naskórka, zmniejszając widoczność drobnych linii i zmarszczek, szczególnie wokół oczu. Co więcej, w wyższych stężeniach AHA mogą pomagać w stymulowaniu produkcji kolagenu. Innym, jako jedynym zatwierdzonym przez amerykańską Agencję Żywności i Leków składnikiem do miejscowego leczeniem zmarszczek jest tretinoina, znana na rynku jako Retin A. Jako naturalna forma witaminy A występuje w wielu produktach dostępnych bez recepty. Redukuje ona zmarszczki i naprawia uszkodzenia słoneczne, niwelując pieczenie skóry i jej wrażliwość.

Badania między innymi na Uniwersytecie Tulane wykazały, że również witamina C może zwiększać produkcję kolagenu, chronić przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB, naprawiać problemy z pigmentacją i niwelować stany zapalne skóry. Kluczem jest jednak rodzaj zastosowanej witaminy C – do tej pory większość badań potwierdza działanie kwasu L-askorbinowego. W innym eksperymencie, opublikowanych niedawno w „Journal of Dermatology”, udowodniono, że chemiczny kuzyn koenzymu Q10 – idebenone – jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Po zaledwie 6 tygodniach stosowania miejscowego u 26%badanych nastąpiło zmniejszenie szorstkości i suchości skóry, u 37% – wzrost nawodnienia, u 29% – zmniejszenie linii i zmarszczek, a u 33% – ogólna poprawa skóry uszkodzonej przez słońce.

Sposobem na zmarszczki jest również botulinotoksyna. Wstrzyknięcie jej rozluźnia mięśnie tuż pod zmarszczką, dzięki czemu skóra na górze „leży gładko i bez zagnieceń”. W podobny sposób działają wypełniacze zmarszczek i laseroterapia, która dzięki energii ze źródła światła w postaci lasera lub diody pulsacyjnej usuwa górną warstwę skóry, powodując lekką, ale niezauważalną ranę i uruchamiając naturalny system produkcji kolagenu. Skóra jest w efekcie gładsza, jaśniejsza i ma mniej zmarszczek.

Inna droga do gładkiej skóry to peelingi chemiczne i demabrazja. W czasie peelingów używa się określonych substancji do „wypalania” wierzchniej warstwy skóry, powodując uszkodzenia, które wywołują reakcję organizmu – wytwarzanie większej ilości kolagenu. Dermabrazja to próżniowe urządzenie ssące używane w połączeniu z łagodnym kryształem chemicznym, który pomaga usunąć wierzchnią warstwę komórek skóry i wytwarzać nowe komórki.

Oprócz zabiegów medycyny estetycznej, skórze pomoże unikanie słońca, które według dziesiątek badań naukowych jest pierwszą przyczyna zmarszczek, i stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Zalecane jest również jedzenie owoców, warzyw i ryb, unikanie dymu papierosowego, który postarza skórę oraz sen na plecach, pozwalający nie tylko na odpowiednią regenerację, ale i oszukanie grawitacji.

Jak przekonuje Robin Ashinoff, lekarz medycyny, dermatolog z Hackensack University Medical Center w New Jersey „wiele kobiet i mężczyzn wierzy, że starzenie się skóry jest nieuniknione, ale dzięki dzisiejszym technologiom naprawdę można wyglądać tak młodo, jak się czujesz”.